W jaki sposób motywować pracownika?

W jaki sposób motywować pracownika?

Odpowiednia motywacja wpływa na większą wydajność oraz efektywność pracy jak  również zadowolenie podwładnych. W jaki sposób można zmotywować pracownika do lepszej pracy?
Oto przykłady:
Nagroda rzeczowa  za osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu w określonym terminie. Osoba, której udało się spełnić nasz oczekiwania może liczyć na umówiony wcześniej upominek. Może to by zegarek, bilety do kina, obiad w restauracji dla dwóch osób, bądź inna wspólnie wybrana rzecz.

Pakiet medyczny- Prywatne przychodnie oferują firmom różne pakiety dla pracowników. Wykupując je pracownicy mają dostęp do prywatnego leczenia a nie tylko na NFZ. Jest to miła forma motywacji Warto poszukać firmy, która na najkorzystniejsze pakiety zarówno cenowo jak i ofertowo. Pracownicy z pewnością docenią, że nie muszą czekać w kolejce do lekarza na NFZ tylko mają możliwość bezpłatnej wizyty w prywatnym gabinecie lekarskim.

premia finansowa- jest chyba najbardziej lubianą i skuteczną formą motywacji. Z reguły pracownicy mając przed sobą widoki na premię starają się jeszcze bardziej aby tą premię otrzymać. Nie powinno się ich wręczać zbyt często gdyż pracownicy mogą się do nich przyzwyczaić i traktować to jako stały dodatek do pensji. Kwota premii również powinna być zrównoważona, dopasowana do osoby i wykonanej przez nią pracy.

Wyjazdy integracyjne są również formą motywacji. Warto odpocząć po pracy wspólnie z ludźmi z którymi się na co dzień pracuje, zintegrować się bardziej.

Mile widziane są karnety na siłownię czy basen. Pracownik który jest w dobrej formie fizycznej pracuje wydajniej, jest bardziej skupiony, ma więcej energii do pracy oraz więcej ochoty do działania.

Awans również jest lubianą formą motywacji, gdyż z reguły za awansem idzie podwyżka wynagrodzenia. Jeśli pracownik ma tego świadomość, będzie za wszelką cenę dążył do poprawy swojej pracy, aby móc awansować i zarabiać większe pieniądze bądź piastować lepsze stanowisko, bardziej prestiżowe. Trzeba pracownikowi pokazać, ze warto jest się rozwijać, efektywniej pracować a z pewnością zostanie to docenione.

Pracownikowi można również podarować nowy telefon, tablet bądź laptop. Są to często gadżety niezbędne w pracy, a ich lepsza jakość może znacznie podnieść wydajność. Pracownicy chętniej będą z nich korzystali.

Konstruktywna krytyka również nie jest zła i nie należy się jej obawiać. Pracownikowi przecież trzeba dać znać, czy dobrze wykonuje swoja pracę czy źle. Nie trzeba tego robić na ogólnym forum. Można to powiedzieć na osobności, nie krzycząc tylko jasno wyrażając swoje zadowolenie bądź niezadowolenie z wykonywanej przez pracownika pracy.

Myślę, ze pracownicy zwłaszcza Ci, którzy nie lubią stagnacji pragną się rozwijać  będą zadowoleni jeśli zaproponujemy im udział w szkoleniach. Tacy pracownicy to dobry potencjał dla firmy. Pracownik, który się rozwija a nie stoi w miejscu częściej osiąga sukcesy w miejscu pracy.

Jak widzimy form motywacji jest dużo. Każdy pracodawca może wybrać te, które uważa za najsłuszniejsze.