W jaki sposób dawać prezenty partnerom biznesowym?

W jaki sposób dawać prezenty partnerom biznesowym?

Wręczanie prezentów nie jest sprawą łatwą, podobnie jak ich sam wybór. Kiedy mamy podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego upominku przyprawia nas to o zawroty głowy.  
Niejednokrotnie właściciele firm głowią się w jaki sposób mogą podziękować partnerom biznesowym za ich pomoc, dobrą współpracę czy choćby lojalność.  Czas świąt Bożego Narodzenia  szczególnie sprzyja podziękowaniom i wręczaniom upominków.
W jaki sposób wręczyć upominek aby nikogo nie urazić? Co powinno być takim podarunkiem, co zostanie docenione przez kontrahenta?

Ofiarowanie prezentów zwłaszcza w sferze biznesowej nie jest sprawą prostą. Na pewnych wyższych szczeblach obowiązuje protokół określonych zachowań. Mówi on, które zachowania są dopuszczalne a które nie. Wypada przestrzegać ustalonych reguł. Dobrze to świadczy o ofiarodawcy, o jej dobrym wychowaniu i obyciu w biznesie. Popełnienie gafy źle zostanie odebrane i może się znacząco odbić na panujących stosunkach między obiema  firmami. W najgorszym wypadku może doprowadzić do całkowitego zerwania współpracy.

Jak to wygląda w innych krajach? Czy również dopuszczalne jest wręczanie upominków?

W krajach arabskich prezenty mają kluczowe znaczenie przy kontaktach biznesowych. Tutaj panują określone zasady. Jedną z nich jest ta, że prezenty powinny być wręczane prawą ręką, gdyż lewa uznawana jest za tą nieczystą. Ponadto niedopuszczalne jest ofiarowanie alkoholu, gdyż jego spożycia zakazuje Islam. Ponadto nie wręcza się bielizny, perfum, przedmiotów kojarzonych z nagością oraz z motywami zwierzęcymi. Prezenty wręczane powinny być bardzo dobre jakości.
W Japonii również prezenty świadczą o szacunku i są ważnym elementem w tworzeniu dobrych relacji z partnerem biznesowym. Prezent nie musi być bardzo drogi. Ważny jest sposób jego wręczenia i ładne, eleganckie opakowanie, czyli pudełko owinięte dobre jakości papierem ozdobnym. Warto mieć na uwadze, że prezentów nie owija się białym papierem, gdyż jest ok kojarzony ze śmiercią. Prezent należy wręczać obydwoma rękami kłaniając się przy tym.  Jeśli kontrahent nie zechce przyjąć podarunku warto jego go namawiać. Jeśli uprzedzimy kogoś o tym, że chcemy mu ofiarować świąteczny podarunek będzie mógł się on do tego przygotować a i być może zrewanżować.

Z kolei w Danii dawanie upominków  partnerom biznesowym jest niestety źle, wręcz negatywnie odbierane. Powszechnie kojarzone jest to z  próbą przekupstwa. Jeśli już trafimy na osobę, która zgodzi się przyjąć upominek, pamiętamy tylko aby nie wręczać jej alkoholu.
W Polsce dopuszczalne jest wręczanie upominków świąteczny.  Jest to miło odbierane i wpływa pozytywnie na obopólną współpracę. Szczególnie mogą to być niezobowiązujące czekoladowe prezenty.  Takie słodkie upominki warto jest wręczać zarówno partnerom biznesowym jak i współpracownikom, czy podwładnym.  Duży wybór upominków świątecznych dla firm znajdziemy na stronie http://www.slodkieupominki.pl/katalog/oferta-sezonowa/slodycze-bozonarodzeniowe/. Mamy tam szeroki wybór czekoladek w przeróżnych kształtach i smakach, pralinek, trufli bombonierek oraz wiele innych.